Rozdíl mezi katalogem a vyhledávačem


tomenu

porovnani.jpg

a) Co je katalog

Katalog je web rozdělený podle kategorií, který obsahuje odkazy na jiné weby. Do katalogu se stránky vkládají ručně a odkazy se řadí do tematických oblastí. Toto zařazení je buď zdarma, anebo si lze pozici zobrazování za určitý poplatek koupit.

V Česku je katalog stránek na Seznamu, Atlasu a Centru. Jedním z nejstarších a nejznámějších katalogů ve světě je Yahoo! (vykřičník je součástí názvu).

Z hlediska SEO je významný projekt Open Direct Project (ODP), na němž pracují dobrovolní editoři z celého světa. Většinou jsou stránky tohoto katalogu vyhledávači dobře hodnoceny a jsou považovány za důvěryhodné.

b) Jak funguje vyhledávač

Fulltextový vyhledávač si na rozdíl od katalogu stránku sám aktivně vyhledá. Vysílá neustále po Internetu několik speciálních programů (tzv. robota či pavouka) a ty stahují navštívené stránky do hlavní databáze vyhledávače (do tzv. indexu).

Index je databáze všech slov vyskytujících se na vyhledávaných stránkách. V současných vyhledávačích se používá tzv. invertovaný index, tj. abecedně seřazený seznam všech výrazů, které se na stránce vyskytují.

Nejznámějším světovým vyhledávačem je Google. Hlavní robot tohoto vyhledávače se nazývá Googlebot.

Tzv. metavyhledávače nabízejí výsledky z databází ostatních fulltextových vyhledávačů.